1845 Registered Voting

Jackson County Voters in First Florida Election, 1845

Our ancestors were not listed even though McNealy precinct is listed with a William McNealy, Jr. William McNeely should have been listed if he were a White man. Enjoy below reading… provided by Jeannie McDaniel

************************************************

Jackson County Voters in First Florida Election, 1845

File contributed for use in USGenWeb Archives by Betty Norem, BNOREM@aol.com
USGENWEB NOTICE:  In keeping with our policy of providing free information on the Internet, data may be used by non-commercial entities, as long as this message remains on all copied material. These electronic pages cannot be reproduced in any format for profit or other presentation.  This file may not be removed from this server or altered n any way for placement on another server without the consent of the State and USGenWeb Project coordinators and the contributor.
**********************************************
Voters in First Florida Election, 1845
Florida Voters List in the 1st Statewide Election, Monday, May 26, 1845.

These records are significant for genealogical reasons because the individual named actually resided in the county in which he was registered to vote, and he not only had to own land there, he had to demonstrate that it had been his place of permanent abode" for at least the six months preceeding the election in which he offered to vote, and that he also had resided within the Territory and State of Florida for the two years immediately prior to the election of Monday, 26 May 1845. Also, only free white citizens of 21 years of age and older could vote, and able-bodied men under age 45 were obliged to become members of the State Militia before voting, and those who were exempted were generally exempted because they were over the age of required service of 45 & under, or because of some physical disability or "bodily defect". In some cases the rolls indicate which.
As usual with old records, some spelling mistakes were made, and doubtful readings occur because of illegible handwriting or poor condition of the original documents. These are indicated with varying combinations of brackets or parentheses and question marks, and for the researchers who desire their own interpretation, they are referred to the original documents constituting Record Group 156, Series 486, Florida State Archives, R. A. Gray Building, Tallahassee, FL 32301.
Information Symbols Used:
(#) = Exempt from militia service (reason, if given).
(+) = Qualifications challenged, but sworn to & vote allowed.
(-) = Qualifications challenged, offer to vote rejected - (reason, if given).
(*) = Qualifications challenged, but no indication of disposition of the challenge.
JP = Justice of the Peace; 
MG = Minister of the Gospel;
PM = Postmaster;
SP = Sworn to and Protested (meaning is unclear)
=================================
JACKSON COUNTY
3rd county - formed from Escambia County 12 Aug 1822
Alex Bass's House
Election Inspectors:
Thomas J. STELL,
Stephen RICHARDS,
Willy WATSON
Election Clerk:
Richard Williams
BALLANTYNE, John
BALLANTYNE, Nathan
BASS, Alex
BURKE, Daniel J.
CARRAWAY, William
GOODWIN, George
JONES, Robert S.
LAND, Thomas J.
LOITUS, W. P.
MYRICK, John P.
PORTER, Jacob T.
POWERS, William
RICHARDS, James, Jr.
RICHARDS, James, Sr.
SEXTON, Lovick
SIMMONS, William P.
SMITH, Andrew J.
STILL, Thomas J.
STOKES, James
TAYLOR, John
TAYLOR, Robert J.
UNDERWOOD, George W.
WATSON, Willis
WILLIAMS, Richard
--------------------------
House of P. SIMONS
Election Inspectors:
Hugh SPEARS
Peter SIMONS
Robert W. HALSTED
Election Clerk:
C. C. COBB
CANADY, Reubin J.
CARMICHAEL, William
COBB, C. C.
EVERETT, Joseph B.
GAY, James
GAY, Thomas
GAY, William
GILBERT, Robert
HALSTED, Robert W.
HOLDEN, Benjamin
KENT, Levy
MORRIS, William
RIVIRE, A.
RIVIRE, Armstead S.
RIVIRE, H. L.
SIMMONS, Peter
SPEARS, Hugh
SWEARINGIN, Bolen
SWEARINGIN, Fred.
TAYLOR, Lewis
--------------------------
CHAPMAN'S MILLS
Election Inspectors:
John N. CHAPMAN
William SIMS
Ransom L. FOLSUM
Election Clerk:
John A. SIMS
ANDERSON, B.
CHAPMAN John R.
CHAPMAN, Benjamin
CHASON, Duncan
COCKS(COX), A. J.
COCKS(COX), Joseph
COLWILL, John
CRAWFORD, W. R.
CUMBERFORD, N.
CUMBERFORD, Phillip
DAWSON, H. J.
DICKSON, W. D.
DUNFORD, A.
DUNFORD, Jessee
DUNSFORD, G.
DURHAM, John
FOLSUM, Chester
FOLSUM, Ransom L.
GAY, John
GOODWIN, Abraham
MAYO, J. B.
MAYO, James
MERRITT, E. J.
OWENS, B.(P?)
PELT, J.
PITTMAN, E. C.
RITCH(Rich), John D.
SCOTT, Jasper
SESSIONS, Joseph
SIMMS, Isaac
SIMMS, Jesse
SIMMS, John
SIMMS, William
SIMS, Jerry
SINGLETON, L. R.
SMITH, G.
STEPHANS(Stevens), Richard
STEPHENS(Stevens), Benjamin
STEVENS(Stephens), Wesley
STRICKLING(Strickland), William
STUART(Stewart), D.
STUART(Stewart), John
TAYLOR, J. R.
ULRICH, John
WILLIAMS, Mason
--------------------------
MARIANNA: Courthouse
Election Inspectors:
John DAVIS
Isaac NIDGEN
James J. PITTMAN
Election Clerk:
Edward W. PEYTON
ALDERMAN, Benjamin G.
ALDERMAN, Edward G.
ALDERMAN, Edward H.
ALLEN, David H.
ALSBROOK, Johnson
ATTAWAY, Laurence
B.(BELLEMY, Earle C.?)
BAILEY, John
BARKSDALE, William
BARNES, B. W.
BAXTER, Israel
BEACH, A. A.
BELL, Richard
BELLEMY, Samuel C.
BLAINEY, John
BRANTLEY, Jno. M.
BRIGHT, Henry A.
BRITTEN, C. F.
BRYAN David
BRYAN, Jonathan
BRYAN, Sean(Sears)
BRYANT, Edward
BUSH, A. F.
BUSH, Allen H.
CALLAHAN, J.
CARLTON, Richard B.
CHAPMAN, Washington
COULLUTO(Coulette), James E.
COULLUTTE(Coulette), James P.
DAVIDSON, John
DAVIS, John
DICKSON, Robert S.
EDWARDS, John J.
ELY, Horace
FARLEY, James
FLOYD, Lewis B.
FOLSON(FOLSUM), S. S
GAMMONS, Samuel
GAY, John
HARVEY, John
HARVEY, W. F.
HATHAWAY, Birn B.
HEARN, Henry
HODGSON, R. W. B.
HOLDEN, Thomas
JONES, Jonathan, Jr.
JONES, Kindred
JORDON, Thomas J.
KENT, Frank
KENT, John
KENT, Reuben
LANG, Thomas
LAURENCE, Richard
LOFTIN, James D.
LONG, N. A.
LONG, Richard H.
LUIS(LEWIS), Arthur
LYNCH, J. N.(M.?)
McCRAY, Irvin(Irwin)
McINTIRE, S. C.
MEEKS, Jno.
MERCER, Joshua
MORRIS, Guilford
MORRIS, William P.
MORRISS, S. A.
NEAL, W. M. C.
NELSON, Jesse
NEWSOM, Thomas
O'NEIL, J. O.
PADGET, Elijah
PADGET, John
PARKER, James H.
PATTERSON,  ________
PELT, Jacob
PEYTON, Edward W.
PHILIPS, E.
PITTMAN, Dempsey
PITTMAN, Fred. R.
PITTMAN, James J.
PITTWAY, William
PLEDGER, Jno. E.
PORTER, Ethelred
POWERS, William
RAWLS, D. D.
RAWLS, Richard
ROON, James
ROSTRUM, Oliver
ROULHAC, Jno.
RUSS, Joseph
SHACKELFORD, Edward
SMITH, Daniel S.
SMITH, Samuel
SOWERS, Isaac A.
SYTRETT, Jno. E.
TAYLOR(?), Jno.
THOMPSON, William
TILINGSHURST, Geo.W.|
VICKERS, William
VICKERY, James J.
W(JAKOB?), Rhomas
WHITE, Thomas M.
WHITEHEAD, Tobias
WIDGUN(WIDGION), ISAAC
WILLIAMS, James
WILSON, Richard
WIMBERLY, Isaac
WINDHAM, Godfrey
WITTEN, Thomas
WOODING, Robert F.
WOODWARD, Alford A.
WYNNS, Benjamin
--------------------------
McNEALY'S
Election Inspectors:
Felix H. G. LONG
William SOREY(STOREY?)
James C. BAXTER
Election Clerk:
M. H. BELL
BAXTER, David
BAXTER, Israel, Sr.
BAXTER, Jas. O.
BAXTER, William
BELL, M. H.
BRICKHOUSE, Nathan M.
CARLISH, Wilson
D(DIXON), William B.
DICKERSON, J. P.
DIXON(Dickson), M. N.
DORMAN, William
FREEMAN, Friend
HAND, John
HART, Harvey(Hardy)
HART, Jesse
HOLDER, Nazareth
LANCASTER, Joseph J.
LONG, F. H. G.
McDANIEL, John
McDANIEL, Robert
McNEALY, William, Jr.
MERCER, William H.
MUMFORD, James W.
MUMFORD, Joseph
PELT, George W.
PENDER, Marmaduke
SOREY(Storey), William
STEWARD, Wiley
TAYLOR, Peter
WALLS, E.
WATTS, J.
WEST, Absolum
WHICHARD, A. P.
--------------------------
ROGUETOWN
John Williams' House
Election Inspectors:
Winfrey WILLIAMS,
Daniel LEAVINS,
R. T. MARTIN
Election Clerk:
Hambleton WYNN
BLANT(BLUNT), Wiley
BLUNT(BLOUNT), J. B.
BROWN, J. B.
COOPER, W. A.
CUMBOO, Ruel
DISON, B. B.
DRIGERS, Henry
FULFORD, Jesse
GIBSON, Allen
HAMMONS, C. C.
HAYS, Benjamin
HOLLAND, Charles
HOWARD, Henry    +
KEATH, William
LEAVINS(LEVINGS, Eli
LEAVINS(Levins), Richman
LEAVINS, Daniel
LEAVINS, Elijah
LEVINGS, Richman, Jr.
MARTIN, R. T.
MARTIN, William
MILLER, Jared
OWEN, John
OWEN, Matthew
PATE, Alexander
PITTMAN, James
PITTS, Benjamin
SLAWTER(Slaughter), Soloman
STEPHANS(Stevens), Samuel
WILLIAMS, John
WILLIAMS, Owen
WILLIAMS, Winfrey
WYNN, Hambleton
--------------------------
BROWN'S FERRY
H. Rusk's Store
Election Inspectors:
George S. KING,
Jesse KOLB,
Jesse DENARD
Election Clerk:
James W. CHILES
BAKER, Nathan
BALLARD, R.
BARCLAY, B.
BASSET, H. O.
BAZZELL, Isham H.
BOON, W. A.
BOWEN, W. H.
BROWN, Isaac
BRYAN, Elijah
BRYANT, Edward
BRYANT, J. H.
BURNS, James
BUSH, Thomas M.
CARMACK, L. W.
CARMEN(Carmer), Henry
CARPENTER, William
CAVEST(Calvert), M. L.
CHILES, J. W.
COHEE, H. F.
CORBIT, W. L.
COX, Samuel
DAILY(Daley), Hugh
DENARD, Jesse
DENARD, W. W.
DICKSON, William
DOUGLASS, Hiskiah
ELY, F. R.
FANNING, Richard
FINDLEY, J. L.
FRIDAY, Robert
GAMMON, Amos
GAMMON, James
GARBIT(GARBITZ), Rudolf
GODWIN, Thomas
GUNDERSON, G.
HARDEN, W. O.
HARE, Thomas
HARE, William
HARREL, John
HARREL, Ransom
HARREL, William
HINKLEY, A. B.
HORNE, D. W.
HUDSON, Jesse
HUDSON, John
HUNTER, J. Mc (?)
HUSK, Major   **
IRVIN(Irwin), Allen
IRVING, Joseph
JOHNSON, Alex
KING, George S.
KING, H. D.
KNIGHT, George
KOLB, A. J.
KOLB, Jesse
LANE, W. F.
LOCKLEY, A. F.
LYTTLETON, Thomas
LYTTLETON, William
MARTIN, John P.
McDANIEL, Jackson
McDANIEL, Richard
McNEALY, William
MILLIGAN, Jno.
MONROE, Henry
NEAL, Daniel, Jr.
NEAL, James A.**
NOBLES, Martin
OSWALD, Samuel
PATTERSON, B.(Bird?)
PATTERSON, W.
PEACOCK, Sol.
PEACOCK, William
PORTER, R. G.
PORTER, W. G.
ROBBINS, F.(E. ?)
ROBINSON, George
ROBINSON, W.
RUAN, John G.
RUSK, Hugh
SANDERS(Saunders), Sam'l
SAXON, T. T.
SIMS, Charles
SIMS, Morris
SIMS, W.
SMITH, Daniel
SMITH, J. H.
STEPHEN, Miller
WATSON, N. S.
WILLIAMS, George
WOOTEN, R. H.
YONGE(Younger), C. C.
YOUNGER, John
--------------------------
CAMPBELLTON
Election Inspectors:
Josiah DANIEL,
William HALL,
Jordan SMITH
Election Clerk:
John SMITH
ANDERSON, Donald
AYERS, William
BAKER, Simmons J.
BALL, A. S.
BEDGOOD, Eli
BELIN, Lewis
BRANTLEY, John
BRITT, John, Jr.
BRITT, John, Sr.
BRITT, Joseph D.
BROWN, James M.
BROWN, Joel
BRYANT, William C.
CALLAWAY, F. B.
CLARKSON, W. H.
DANIEL, Josiah
DAVIS, R. W.
GILSTRAP, Levin
HALL, William
HAMMONS, Charles
HAYWOOD, F. P.
HOWARD, A. J.
IRVIN, F. B.
JENKINS, Moses
JONES, Samuel
LEWIS, Sebern
LUNDY, John Q.
McDANIEL, Ivy
McDANIEL, John
McDANIEL, R.
McDANIEL, Silas
MEARS, Absolem
MILLER, Enoch
MORELAND, Samuel
MORTON, Josiah
PITTMAN, Austin
PITTMAN, John
REGISTER, E. J.
REGISTER, J. A.
RIVIEN(RIVIER, L. T. R.
ROBINSON, Walter J.
RUSS, J. G.
RUSS, Joseph T.
RUSS, Joseph W.
SARVIS, J.
SLATER, Charles
SMITH, Alexander
SMITH, Daniel
SMITH, John
SMITH, Jordan
SMITH, Redick
SNELLING, William F.
STEWART, Elias
WACHOB, W.
WHICHARD, H. H.
WHITAKER, James D.
WHITEFIELD, B. R.
WHITEFIELD, R. P.
WHITEFIELD, S. B.
WHITEHURST, J.
WILLIAMS, Frederick
WILLIS, John
WYNN, William B.
--------------------------
OCHESEE
Election Inspectors:
Luke LOTT,
W. J. SANSOM,
Thomas H. NETHERTON
Election Clerk:
Taylor CARAWAY
CARAWAY, B. D.
CARAWAY, Taylor
FARLEY, J. E.
FARLEY, L. F.
FARLEY, W. A.
GRIFFIN, James
GRIFFIN, Lenn
HAGAN, Holcombe
HARPER, W. H.
KEAN(KEEN), William
KELLY, Archibald
KILPATRICK, D. L.
LOTT, Luke
MEARS, D. J.
NETHERTON, Thomas H.
PATTERSON, E.
SANSON, W. J.
SMITH, Malcom
STONE, G. F.
THOMAS, J. F. O.

Leave a Reply

The Forgotten Muscogee Creeks